
O tym jak ważne jest bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej nie trzeba nikomu przypominać. Warto jednak przybliżyć kilka kwestii z tym związanych, ponieważ nie wszyscy rozumieją zasady rządzące wirtualnym światem i nie wiedzą jakie narzędzia mogą im się przydać do ochrony przed hakerami, a niektóre z nich mają przecież kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w sieci. Jednym z nich jest SSL (Secure Socket Layer), protokół szyfrowania transmisji danych.
Jak działa szyfrowanie SSL?
Wszelkie działania w internecie opierają się na komunikacji pomiędzy serwerem (stroną WWW) a klientem (komputerem użytkownika) – takie połączenia mogą stanowić furtkę dla hakerów, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Temu właśnie służy protokół SSL. Jego zadaniem jest ochrona poufności i integralności wszelkich przekazywanych w ten sposób informacji (w tym loginów, haseł, numerów kart płatniczych i danych osobowych), a także potwierdzanie autentyczności domeny łączącej się z komputerem. Robi to za pomocą dwóch kluczy kryptograficznych: publicznego i prywatnego. Jeden z nich służy do szyfrowania, a drugi do deszyfrowania. Tak skomplikowane algorytmy są dla hakerów przeszkodą nie do pokonania, dlatego zainstalowanie protokołu SSL daje nam pewność, że wrażliwe dane użytkowników korzystających z naszej strony WWW nie zostaną przechwycone przez niepowołane osoby trzecie.
Rodzaje certyfikatów SSL
Certyfikaty SSL można podzielić na trzy podstawowe grupy, z których każda znajduje nieco inne zastosowanie:
- DV (Domain Validation Certificate) – to certyfikat wystawiany na podstawie automatycznej weryfikacji domeny, dedykowany typowym stronom wizytówkowym;
- OV (Organization Validated Certificate) – to certyfikat wymagający nie tylko weryfikacji domeny, ale też danych identyfikacyjnych jej właściciela, zalecany dla dużych portali i sklepów internetowych;
- EV (Extended Validation Certificate) – to certyfikat wydawany głównie bankom elektronicznym po niezwykle dokładnej i szczegółowej weryfikacji obejmującej autentyfikację domeny oraz odpowiedzialnego za nią podmiotu.
Najbardziej zaawansowany (a tym samym gwarantujący najwyższy poziom bezpieczeństwa) jest oczywiście certyfikat EV. Niestety najbardziej zaawansowane narzędzia są też najdroższe, dlatego za taki certyfikat trzeba słono zapłacić.
Czy certyfikat SSL na stronie WWW to konieczność?
Przesył danych chroniony certyfikatem uwierzytelniającym SSL to gwarancja bezpieczeństwa w sieci – choćby już z tego względu warto w takie rozwiązanie zainwestować. Ale protokół SSL wdrożony na stronie to także korzyść wizerunkowa. Musimy pamiętać, że strony internetowe nieobjęte certyfikatem SSL często nie wyświetlają się poprawnie na przeglądarkach – zamiast naszej witryny użytkownik może zobaczyć komunikat informujący o niezabezpieczonym połączeniu, a to na pewno skutecznie go do nas zniechęci. Certyfikat SSL zadba więc nie tylko o bezpieczeństwo w obrębie naszej strony WWW, ale też podniesie naszą wiarygodność w oczach internautów.