Jak wiadomo, stronę WWW możemy przekierować na wiele sposobów, korzystając na przykład z Javy czy PHP, a spotyka się nawet przypadki pozostawienia pojedynczej podstrony z nowym adresem i informacją, że przeglądana witryna zmieniła swój adres. Metody takie mają swoje wady i zalety, z przewagą wad, ale nie nad tym będziemy się dziś rozwodzić, gdyż chcemy pokazać zalety przekierowania 301.
Gdy stajemy przed dylematem zmiany adresu swojej witryny, priorytetem dla nas jest fakt, aby nie utracić użytkowników witryny oraz nie utracić wartości, jaką dana domena ma dla Google i innych wyszukiwarek. I tutaj z pomocą przychodzi przekierowanie 301, które jest rekomendowane przez samo Google dla Webmasterów. Zastosowanie takiego przekierowania spowoduje, że wyszukiwarka Google przeindeksuje po pewnym czasie wszystkie podstrony na nowy adres, w teorii nie zmienia się także pozycja witryny na dane frazy w wynikach wyszukiwania oraz przekazany zostaje Page Rank, jednak z tym już bywa różnie – i o ile sama pozycja (jak wynika z naszego doświadczenia) pozostaje na swoim miejscu, o tyle z wskaźnik PR już niekoniecznie.
W przypadku, gdy na innych stronach znajdują się linki do konkretnej treści naszej witryny (np. do konkretnego artykułu na blogu czy posta na forum), zwykłe przekierowanie zawiedzie, gdyż w najlepszym przypadku może nas odesłać do głównej strony. Przekierowanie 301 zaś odeśle nas dokładnie w to samo miejsce, w które prowadził stary adres.
Jak to zrobić?
Wykonanie przekierowania 301 możliwe jest dzięki podaniu komendy:
RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)$ https://forcetech.pl/$1 [R=301,L]
w pliku konfiguracyjnym serwera Apache, czyli .htaccess. Jeśli takowy plik jeszcze nie istnieje, możemy go stworzyć, chociażby za pomocą zwykłego windowsowego notatnika (jednak my polecamy, jak zwykle, używanie programu Notepad++), po czym umieścić w głównym katalogu www starej domeny.
Przekierowanie to znajdzie zastosowanie także w sytuacji, gdy chcemy tylko przekierować nasz adres tak, aby zawsze był widoczny z www lub zawsze był widoczny bez www (należy usunąć www.), niezależnie od tego jak użytkownik wprowadzi go w pasek przeglądarki.
Życzymy udanych przekierowań 😉