Jak hakerzy łamią hasła?

Hasło to podstawowy mechanizm bezpieczeństwa chroniący nasze konta w systemie operacyjnym, programie pocztowym i serwisach internetowych (również bankowych) przed nieautoryzowanym dostępem – dlatego powinniśmy zadbać o to, by było trudne do złamania. Dzięki temu unikniemy nie lada problemów, na jakie mógłby nas narazić udany atak hakerski.

Jak hakerzy łamią hasła?

Aby odpowiednio zabezpieczyć swoje konto przed cyberatakiem, musimy mieć świadomość tego jak działają hakerzy. Większość z nich doskonale zna nawyki internautów dotyczące zabezpieczeń i wykorzystuje je przeciwko nim, na przykład próbując logowania do ich kont za pomocą prostych i popularnych haseł takich jak 123456 czy qwerty. Wielu hakerów posiada też specjalistyczny sprzęt, który potrafi łatwo i szybko odgadnąć hasła bazujące na wyrazach słownikowych. Wybierając hasło do swojego konta, musimy więc zadbać o to, by było ono trudne do odgadnięcia zarówno dla hakera, jak i jego programów deszyfrujących.

Jak stworzyć silne hasło?

Silne hasło to przede wszystkim długie hasło. Postarajmy się więc, aby jego długość nie wynosiła mniej niż 15 znaków, pamiętając przy tym, że powinny się w nim znaleźć nie tylko losowo dobrane małe i wielkie litery oraz cyfry, ale też znaki specjalne (@, #, $, %, ^, &, * itp.). Taki długi i skomplikowany ciąg znaków jest trudny do zapamiętania, ale też trudny do odszyfrowania, co da nam znaczną przewagę nad hakerami. Jeśli martwisz się, że zapomnisz stworzonego w ten sposób hasła, a nie chcesz go zapisywać na kartce ze względów bezpieczeństwa, możesz skorzystać z menadżera haseł, który zapamięta je za Ciebie – zwróć uwagę tylko na to, by wybrać dobry, godny zaufania program pochodzący ze sprawdzonego źródła. Menadżer haseł pełni rolę skarbca gromadzącego kody dostępu do różnych kont i umożliwiającego wygodne, automatyczne logowanie do każdego z nich, a dodatkowo sam potrafi generować długie, skomplikowane i trudne do złamania hasła. Takie rozwiązanie jest więc dużym ułatwieniem, ale oczywiście menadżera haseł też musimy zahasłować. Należy to zrobić z zachowaniem wszystkich wymienionych wyżej zasad, czyli uwzględniając odpowiednią długość, losowe litery i cyfry oraz znaki specjalne, im więcej, tym lepiej. Nie zapominajmy także o tym, że hasła nie powinny być ustalane raz na zawsze. Od czasu do czasu trzeba je zmieniać, to jeszcze bardziej poprawi nasze bezpieczeństwo.

Czy dobre hasło wystarczy?

Czy dobre hasło wystarczy?

Dobre hasło to podstawa, ale nie możemy opierać swojego cyfrowego bezpieczeństwa wyłącznie na nim. Powinniśmy zadbać także o inne zabezpieczenia, przede wszystkim dobry program antywirusowy i firewall, których zadaniem jest wykrywanie złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń z sieci. Pamiętajmy również o pilnowaniu swoich haseł. Nigdy nie zapisujmy ich w przeglądarce, zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z cudzego komputera, ani w notesie, do którego każdy ma dostęp. Trudne do odgadnięcia hasło na nic się zda, jeśli złodziej będzie mógł z łatwością wejść w jego posiadanie.